Carl Orff

Život a dílo, CD, MP3 a další zdroje


Carl Orff Carl Orff (*10. 7. 1895 Mnichov, +29. 3. 1982 Mnichov), německý skladatel, dirigent a pedagog expresivní hudby se narodil v muzikálním prostředí a již v dětství se mohl věnovat hře na klavír, varhany a violoncello. Carl Orff se však zajímal také o botaniku, loutkové divadlo a činohru.
Carl Orff vystudoval Hudební akademii v Mnichově u H. Zilchera a H. Kuminského. Po 1. světové válce se stal dirigentem v Mnichově, Mannheimu a Darmstadtu. V roce 1924 založil Carl Orff Güntherovu školu, zaměřenou na pohybovou hudební výchovu. Od roku 1936 se věnoval výhradně jen kompozici. 1950 ho tak jmenovali profesorem kompozice na Vysoké hudební škole v Mnichově, kde C. Orff vedl mistrovskou třídu kompozice do roku 1960. Poté převzal vedení Orffova institutu při salcburském Mozarteu, který se stal světovým centrem moderních metod hudební výchovy, vycházejících z Orffova cyklu.
C. Orff se zaměřil především na jevištní tvorbu. Vyšel ze zásad antického divadla, středověkého a renesančního dramatu a současně se vracel k folklóru.

Vrcholná díla Carla Orffa

  • Opery: Měsíc, Chytračka, Bernauerka, Antigonae, Sen noci svatojánské, Oedipus tyran, Prométheus, vánoční hra Ludus de nato Infante mirificus.
  • Jevištní celek Trifóni- Carmina Burana, Catulli Carmina, Trionfo di Afrodite,

C. Orff na CD

  • C. Orff CD na Amazon.co.uk - kupujte CD s Orffovou hudbou z obrovské a levné nabídky na jednom z největších světových e-shopů Amazon.


C. Orff v MP3

Další odkazy a informace o C. Orffovi