Sergei Rachmaninov

Život a dílo, CD, MP3 a další zdroje


Sergei Rachmaninov Sergei Rachmaninov (*1.4.1878 Rusko, +28.3.1943 USA), slavný ruský skladatel a klavírní virtuos pozdně romantického období se narodil v ruské aristokratické rodině. Jeho otec a dědeček byli důstojníci carské gardy, kteří byli nadanými klavíristy. S.V.Rachmaninov začal ve svých devíti letech studovat na konzervatoři v Petrohradě a v Moskvě u S. Tanějeva a A.Arenského. Nepatřil však mezi vzorné žáky, a to se na jeho výsledcích odrazilo. Mělo mu být odebráno stipendium. S.V.Rachmaninov měl ale výjimečný talent a odešel studovat do Moskvy k přísnému Nikolaji Zverevovi. Velmi brzy se mu podařilo však na sebe upozornit jako klavírista, dirigent a skladatel. Působil v Moskvě pedagogicky a jako dirigent Velkého divadla, v Drážďanech, koncertoval v evropských hudebních centrech. Roku 1935 se přesídlil do USA, avšak přerušil styky s vlastí.


Skladatelsky vycházel z romantických konvencí, zejména z hudby P. I. Čaikovského. V roce 1930 si nechal S.V.Rachmaninov postavit vilu u Lucernského jezera, kterou pojmenoval Senar. Další rok podepsal antisovětský manifest a v celém Rusku bylo zakázáno hrát jeho díla. Byl označen veřejností za imitátora, který nemá avantgardní styl. S.V.Rachmaninov ovšem nepřestal skládat. Avšak i přes původní nepřízně přispíval do Fondu válečné podpory a sovětská vláda ho přijala.

Situace v Evropě vedla k začátku války a S.V.Rachmaninov se tak vrátil se svou rodinou zpět do USA, kde později roku 1943 umírá na náhlé zhoršení stavu na rakovinu.

Vrcholná díla S. Rachmaninova

  • Rachmaninovovy opery: Francesca de Rimini, Aleko.
  • Symfonické skladby: 3 symfonie, symfonické tance, Liturgie svatého Jana Chrysostoma, symfonické básně, 4 koncerty a Rapsódii na Paganiniho téma pro klavír.
  • Další tvorba Rachmaninova: Orchestrální klavírní skladby, chrámové skladby a mnoho písní.


Sergej Rachmaninov na CD

  • Rachmaninov CD na Amazon.co.uk - kupujte CD s Rachmaninovovou hudbou z obrovské a levné nabídky na jednom z největších světových e-shopů Amazon.

G. Rachmaninov v MP3

Další odkazy a informace o S. Rachmaninovovi