Claude Debussy

Život a dílo, CD, MP3 a další zdroje


Claude Debussy Claude Debussy (*22. 8. 1862 Saint-Germain-en-Laye, +25. 3. 1918 Paříž), francouzský skladatel, který patřil k nejvýznamnějším představitelům hudebního impresionismu. O své umělecké názory se dělil s malíři a básníky, kteří se snažili zachytit ve svých dílech neopakovatelné zážitky, dojmy, nálady či barevné odstíny.
Claude Debussy studoval na pařížské konzervatoři klavír, harmonii a skladbu. Debussy vynikal jako klavírista hrou z listu, studoval cizí hudební kultury, především orientální, což mělo výrazný vliv na jeho hudbu. 1881 a 1882 strávil prázdniny jako domácí učitel v rodině Čajkovského mecenášky N. Meckové, což mu umožnilo poznat Rusko, Švýcarsko a Itálii. V roce 1884 získal Římskou cenu za kantátu Marnotratný syn.


C. Debussy především obdivoval impresionistický malířský směr, který plně sdílel. Pro jeho hudební tvorbu je charakteristické střídání modalit a uvolněná tonalita. V letech 1893-1902 složil Claude Debussy své nejvýznamnější dílo – operu Pelleas a Melisanda.

Vrcholná díla Claude Debussyho

  • Faunovo odpoledne pro orchestr, Nokturna pro orchestr, orchestr cyklus Moře, klavírní Obrazy I. a II., další klavírní díla, 24 skladeb Preludia.

C. Debussy na CD

  • C. Debussy CD na Amazon.co.uk - kupujte CD s Debussyho hudbou z obrovské a levné nabídky na jednom z největších světových e-shopů Amazon.


C. Debussy v MP3

Další odkazy a informace o C. Debussym