Claudio Monteverdi

Život a dílo, CD, MP3 a další zdroje


Claudio Monteverdi Claudio Monteverdi (*15. 5. 1567 Cremoň, +29. 11. 1643 Benátky), italský skladatel, který se stal prvním největším mistrem opery. Byl žákem M. A. Ingegneriho v Cremoně. Od roku 1590 začal C. Monteverdi působit jako zpěvák a houslista, později jako kapelník na mantovském dvoře, a od roku 1613 jako kapelník chrámu sv. Marka v Benátkách.
Claudio Monteverdi hodně cestoval s orchestrem po Flandrech, kde poznal mistry tamního franko-vlámského hudebního stylu. Po návratu mu roku 1599 jeho vévoda dal za manželku Claudiu Cattaneo, svou oblíbenou zpěvačku. Claudio Monteverdi je jedním z nejrevolučnějších skladatelů v dějinách evropské hudby. Na přelomu renesanční a barokní epochy významně přispěl k rozkvětu nové barokní hudby.


Do opery vnesl Monteverdi nový harmonický sloh. Stal se prvním reformátorem opery a dokázal vytvořit rovnováhu sil dramatu a hudby a obojí pozvedl na nejvyšší uměleckou úroveň.

Vrcholná díla Claudia Monteverdiho

  • Orfeo, Arianna, Mariánské nešpory, Madrigaly válečné a milostné, opera Korunovace Poppey Dále jevištní díla, světská vokální díla a duchovní díla.

C. Monteverdi na CD

  • C. Monteverdi CD na Amazon.co.uk - kupujte CD s Monteverdiho hudbou z obrovské a levné nabídky na jednom z největších světových e-shopů Amazon.


C. Monteverdi v MP3

Další odkazy a informace o C. Monteverdim