Giacomo Puccini

Život a dílo, CD, MP3 a další zdroje


Giacomo Puccini Giacomo Puccini (*22. 12. 1858 Lucca, + 29. 11. 1924 Brusel), italský operní skladatel a významný představitel verismu se narodil v hudební rodině. Otec byl varhaníkem, učitelem a skladatelem chrámu sv. Martina v Lucce. Když otec zemřel, byl G. Puccini dán na vychování ke strýci Fortunato Magimu, který byl také hudebníkem.
Giacomo Puccini studoval na milánské konzervatoři. Po úspěchu své první opery Le Villi (1884) mu smlouva s vydavatelem G. Ricordim a pozdější světové úspěchy umožnily věnovat se výhradně operní tvorbě. Jeho umění bylo zakotveno v italské operní tradici, některé podněty čerpal z R. Wagnera a z francouzského impresionismu.


Když se Giacomo Puccini stal světově uznávaným a obdivovaným, cestoval po operních domech v Evropě i Americe, aby asistoval u zkoušek a účastnil se premiérových představeních. V roce 1924 onemocněl Giacomo Puccini rakovinou hrtanu a odjel proto do Bruselu, kde se podrobil operaci, která však byla neúspěšná.

Vrcholná díla Giacoma Pucciniho

  • Opery: Manon Lescaut, Le Villi, Edgar, Bohéma, Tosca, Madame Butterfly, Děvče ze zlatého Západu, triptych jednoaktovek Plášť, Sestra Angelika, Turandot (nedokončená).

G. Puccini na CD

  • G. Puccini CD na Amazon.co.uk - kupujte CD s Pucciniho hudbou z obrovské a levné nabídky na jednom z největších světových e-shopů Amazon.


G. Puccini v MP3

Další odkazy a informace o G. Puccinim