Gustav Mahler

Život a dílo, CD, MP3 a další zdroje


Gustav Mahler Gustav Mahler (*7. 7. 1860 Kaliště u Jihlavy, +18. 5. 1911 Vídeň) byl rakouským hudebním skladatelem, dirigentem a posledním velkým představitelem vídeňské romantické školy. Do svých děl G. Mahler vnesl filozofickou hloubavost, víru a rezignaci a protiklady jeho vnitřního života. G.Mahler dokázal obohatit a rozšířit tradiční formy. V symfonických skladbách Gustav Mahler uplatňoval často sólové hlasy. Jako dirigent projevoval vytříbený umělecký vkus a za svého působení pozvedl vídeňskou operu na svět.


G. Mahler se narodil v židovské rodině na česko-moravském pomezí v tehdejším Rakouském císařství. Pro svůj mimořádný hudební talent začal studovat konzervatoř a univerzitu ve Vídni. V jeho tvorbě se odrážela lidová kultura jihlavského kraje, kde ho také vychovala řada jihlavských hudebníků.

Ve dvaceti letech zahájil Gustav Mahler dirigentskou kariéru v Halle. Dirigoval v Lublani, Olomouci, Praze a Lipsku. V roce 1888 se stal uměleckým ředitelem opery v Budapešti, a od roku 1891 působil jako šéf opery v Hamburku, a od 1897 jako ředitel Dvorní opery. Poté G. Mahler odešel do USA, kde dirigoval v Metropolitní opeře a filharmonické koncerty. Každoročně také působil jako hostující dirigent v Evropě. V roce 1911 se Gustav Mahler vrátil vyčerpaný svojí uměleckou činností do Vídně, kde také brzy zemřel.

Vrcholná díla Gustava Mahlera

  • Písně: Žalostná píseň, Tři písně, Písně a zpěvy, Píseň o Zemi, Písně o mrtvých dětech, písně ze sbírky Des Kraben Wunderhorn s průvodem klavíru nebo orchestru.
  • Další díla G. Mahlera: Symfonie a další skladby.

G. Mahler na CD

  • G. Mahler CD na Amazon.co.uk - kupujte CD s Mahlerovou hudbou z obrovské a levné nabídky na jednom z největších světových e-shopů Amazon.


G. Mahler v MP3

Další odkazy a informace o G. Mahlerovi