Igor Stravinskij

Život a dílo, CD, MP3 a další zdroje


Igor Stravinskij Igor Stravinskij (*17. 5. 1882 Oranienbaum, +6. 4. 1971 New York), skladatel ruského původu, později s francouzským a pak s americkým občanstvím patří k největším skladatelům našeho století. V mládí Igor Stravinskij neprojevoval příliš hudební talent. Vzhledem k otcově povolání se ale u nich doma objevovaly významné osobnosti ruského kulturního života a tak byl Stravinského hudební osud určen.
Igor Stravinskij studoval nejdříve práva, a po těchto studiích se věnoval už jen hudbě. V roce 1904 se tajně oženil se svou sestřenicí Kateřinou Nosenkovou. Od roku 1914 žil v cizině, zejména ve Švýcarsku a Francii. V roce 1939 emigroval do USA, kde přednášel na Harvardské univerzitě. Jeho tvorba prošla několika stylovými etapami. Za 1.světové války byl ovlivněn jazzem, a později se orientoval na neoklasicismus. V 50.letech se přikláněl spíše k seriální hudbě.


Stravinského hudba byla jasná, stylově vyhraněná a často nepředvídatelná. Na rozdíl od svých současníků nebyla jeho hudba příliš citově silná. Igor Stravinskij dával přednost především profesionálnímu směru.

Vrcholná díla Igora Stravinského

  • Balety: Měsíc, Chytračka, Bernauerka, Antigonae, Sen noci svatojánské, Oedipus tyran, Prométheus, vánoční hra Ludus de nato Infante mirificus.
  • Opery: Pták ohnivák, Petruška, Svěcení jara, Příběh vojáka, Orfeus, Agon, Svatba.
  • Další díla: Symfonie, komorní a orchestrální díla, vokální díla a klavírní díla.


I. Stravinskij na CD

I. Stravinskij v MP3

Další odkazy a informace o I. Stravinském