Niccolo Paganini

Život a dílo, CD, MP3 a další zdroje


Niccolo Paganini Niccolo Paganini (*27. 10. 1782 Janov, + 27. 5. 1840 Nice), italský houslový virtuos, klavírista a kytarista se věnoval houslové hře už od útlého mládí. Jako zázračné dítě Paganini poprvé veřejně vystoupil roku 1793, a tak začal cestovat od roku 1798 po celé Evropě. Ve hře se zdokonaloval u několika učitelů, zvláště u G. Costy a G. Ghirettiho.
Na svých koncertech slavil Niccolo Paganini velké úspěchy. Do houslové hry vnesl revoluční zvrat. Rozvinul smyčcovou techniku, rozšířil výrazové prostředky o nové dvoj-hmaty až čtyř-hmaty, flažolety, pizzicato levou rukou, neobvyklým využitím strun dosahoval zvláštního tónového zabarvení. Paganiniho hra měla téměř magický účinek.


Celý život Paganiniho trápily rozličné nemoci, zvláště priapismus. Později ke konci svého života se nakazil syfilidem, na který zemřel. Přes všechny zdravotní problémy se však dokázal Niccolo Paganini věnovat až do své smrti intenzivně hudební činnosti.

Vrcholná díla Niccola Paganiniho

  • 24 capries pro sólové housle, 12 sonát pro housle a kytaru, koncerty pro housle a orchestr, Benátský karneval, variace Non piu non mi sento, Čaroděj a jiná díla.

N. Paganini na CD

  • N. Paganini CD na Amazon.co.uk - kupujte CD s Paganiniho hudbou z obrovské a levné nabídky na jednom z největších světových e-shopů Amazon.

N. Paganini v MP3Další odkazy a informace o N. Paganinim