Richard Strauss

Život a dílo, CD, MP3 a další zdroje


Richard Strauss Richard Strauss (*11. 6. 1864 Mnichov, +8. 9. 1949 Garmisch, Německo) byl německý skladatel a hudbu studoval u svého otce Franze Strausse, který byl trubačem na lesní roh v mnichovském dvorním orchestru, a u mnichovského dvorního kapelníka F.W.Meyera. Své první dílo napsal Richard Strauss už ve svých šesti letech a od té doby se věnoval skládání až do své smrti.
V roce 1882 se zapsal na mnichovskou univerzitu, kde se věnoval studiu filozofie a historii umění. Na škole pobyl ale pouze jeden rok, a pak byl svým otcem poslán do Berlína, kde se setkal s mnohými významnými umělci, spisovateli a hudebníky. Přičiněním slavného dirigenta a klavíristy Maxe von Büllowa, se R. Strauss stal pomocným dirigentem v Meiningenu. Během měsíce se z R.Strausse stal hlavní dirigent, který si své místo udržel až do roku 1885.


V roce 1894 se Richard Strauss oženil se sopranistkou Paulinnou Mariovou de Ahna, která byla pro R. Strausse velkou inspirací a R. Strauss o ní napsal celou řadu překrásných písní. Vrcholem jeho slávy byla první dvě desetiletí našeho století, s prudkým poválečným vývojem hudby už neudržel krok. Za dočasnou spolupráci s nacistickým režimem byl tak Richard Strauss roku 1946 vyloučen u ISCM. Nejvíce se však R. Strauss prosadil symfonickými písněmi a operami, které byly jeho podstatou. Především spolupráce s Straussovým hudebním partnerem, velmi nadaným libretistou Hugem von Hofmannstahlem, byla jednou z nejtvořivějších v celé historii opery.

Ke konci života R. Strausse provázelo štěstí. V roce 1948 napsal svoji poslední skladbu – Čtyři poslední písně – pro soprán a orchestr a o rok později zemřel ve společnosti svých nejbližších.

Vrcholná díla Richarda Strausse

  • Opery: Salome, Elektra, Růžový klavír, Ariadna na Naxu, Arabella.
  • Další díla R. Strausse: Enšpíglové šibalství, Don Quijot, Alpská symfonie, symfonie Sinfonia domestica a ostatní symfonické skladby.

R. Strauss na CD

  • R. Strauss CD na Amazon.co.uk - kupujte CD s Straussovou hudbou z obrovské a levné nabídky na jednom z největších světových e-shopů Amazon.

R. Strauss v MP3Další odkazy a informace o R. Straussovi