Zdeněk Fibich

Život a dílo, CD, MP3 a další zdroje


Zdeněk Fibich Zdeněk Fibich (*21. 12. 1850 Všebořice, +15. 10. 1900 Praha), český skladatel, který byl vedle B. Smetany a A. Dvořáka nejvýznamnějším představitelem zakladatelské generace české hudby v 2. poloviny 19. století. Zdeněk Fibich se narodil v rodině nadlesního. Hudbě ho učila nejprve jeho matka a později začal studovat gymnázium ve Vídni a v Praze, hudební teorii u Z. Holešovského a ve Smetanově klavírní škole. Dále Fibich studoval na konzervatoři v Lipsku (klavír u I. Moschelesa), v Paříži a Mannheimu.


Věnoval se převážně skladbě a soukromému vyučování, byl kapelníkem v Prozatímním divadle a dramaturg v Národním divadle. Kromě hudby se také Zdeněk Fibich zajímal o literární dějiny a malířství.

Z. Fibich navázal na německý romantismus. Skladby obohatil o baladické prvky, snový lyrismus a tragický patos. V rámci své pedagogické činnosti vydal Zdeněk Fibich Velkou teoretickou a praktickou školu hry na klavír.

Vrcholná díla Zdeňka Fibicha

  • Opery: Bukovín, Blaník, Nevěsta messinská, Bouře, Hedy, Šárka, Medea
  • Scénický melodram Hippodamie, Vodník
  • Dále symfonické básně a symfonie, orchestrální a vokálně instrumentální skladby, komorní hudba.


Z. Fibich na CD

  • Z. Fibich CD na Amazon.co.uk - kupujte CD s Fibichovou hudbou z obrovské a levné nabídky na jednom z největších světových e-shopů Amazon.

Z. Fibich v MP3

Další odkazy a informace o Z. Fibichovi